Resultater

 Resultater 2021: 

DdB : 

 2. Super Cup 

 2. DM lang flyvning 

 3. DM Marathon 

 1. Langflyvermesterskab Åbent sektion 31. 

 1. Langflyvermesterskab Sport sektion 31

 1. Etårs Mesterskab DdB  sekton 31

 1. Ungemesterskab DdB Åben

 1. Langflyvervandrepræmie (!Erling Vestergaard )
 
 5. National Cup  under 2750 km
 
 1: Matador & Bachs Vandrepræmie 
 
 1. Sponsorflyvningen Uge 28 Hof  ( Melgaard Pet`s Vandrepokal 
 
 Nationalvinder Hof  Ddb's ærespræmie 
 
 2 stk. Regionsvindere 
 
 5 stk. sektionsvindere 
 
Esduer nationalt  : 
  220-19-1405 "Robin" 1. Nationalt Esdue Lang   
  242-18-3110 "Golden Lady " 1 Esdue Nationalt Lang 
  242-16-1699  15. Esdue Nationalt Marathon 
 
Esduer Region 
  220-19-1405   1 Esdue Lang A 
  242-18-3110   2. Esdue Lang U
  220-20-1138   8. Esdue U
  220-17-514     8. Esdue A
 
Esdue Sektion: 
  220-19-1405   1. Eslue sek 31 Lang  A
  242-18-3110   1. Esdue sek 31 Lang U
  220-20-1138   3. Esdue sek 31 Lang U
  220-18-0033   4. Esdue sek 31 Lang U
  220-17-514     4. Esdue sek 31 Lang A
  220-19-1479   5. Esdue sek 31 Lang A
  220-17-562     5. Esdue sek 31 Lang U
  220-16-844     6. Esdue sek 31 Lang U
  220-19-936     7. Esdue sek 31 Lang U
  220-19-1471   9. Esdue sek 31 Lang A
  242-17-2376 10. Esdue sek 31 Lang A           
 
 
Sekton 31: 
 
 1. Sektion 31`s Supermesterskab Unger 
 
 6. Fyens Mesterskabet unger 
 
Esduer  Sektion 31 : 
Gamle :  3. Esdue  220-19-1248
              
Årets Etårs :  3. 220-20-1150
                      4. 220-20-1183
                    10. 220-20-1248
 
Årets Esunge   1. 220-21-1839
 
Årets fund     1. 220-21-1839
                     2. 220-21-1848
                     3. 220-21-1884
 
 
220 Odense : 
 
15 stk Foreningsvindere 
 

 

 

Resultater 2020: 


1. Championatet  220 Odense 

1. Championatet unger 220 Odense 

1. Etårs mesterskab 220 Odense 

2. Langflyvermesterskabet 220 Odense ( 0,5 point efter vinder ) 

4. Sprint mesterskab 220 Odense 

5. Mellem mesterskalb 220 Odense 

3 sektionsvindere  

4. Fyensmesterskabet sektion 31 

3. Fyensmesterskabet unger sektion 31 

3. Super mestersabet unger sektion 31 

4. Fyensmesterskabet kort sektion 31 

4. DdB langflyvermesterskabet Åben 

 

Resultater 2019

1. DDB Langflyvermesterskab, sektion 31.

2. DDB Langflyvermesterskab sport, sektion 31.

2. Mellemdistancemesterskabet club.

5. DDB mellemdistancemesterskab.

6. Fyens mesterskabet kortdistance.

7. Fyens mesterskabet sport kortdistance.

13. DM Langdistance.

3 x Sektionsvinder.

122-17-562, Osnabrück.

220-15-1134, Soltau.

220-16-747, Dresden.

9 x NR. 1 Club

Esduer DDB Langdistance.

HANNER:

1. Esdue, 220-15-1058.

4. Esdue, 220-17-511.

6. Esdue, 220-17-514.

HUNNER:

1. Esdue, 220-16-747.

3. Esdue, 122-14-354.

6. Esdue, 220-16-843.

4. Olympiade due. Klasse C, 122-14-354.

 

 

Resultater 2018

1. Kong Chr X’s vandrepræmie.

1. Langflyvermesterskab klub.

2. DDB Langflyvermesterskab, sektion 31.

2. DDB Langflyvermesterskab sport, sektion 31.

2. Kortdistancemesterskab klub.

4. Regionsmesterskabet DDB langdistance.

6. DDB 1 års mesterskab, sektion 31.

8. Fyns mesterskabet kort, sektion 31.

31. Super Cup

41. DM

1 x Regionsvinder Antwerpen

1 x Sektionsvinder

7 x Nr. 1 Club

Esduer DDB langdistance:

Hanner:

220-15-1058, 6. Esdue DDB Langdistance.

Hunner:

122-13-290, 3. Esdue DDB Langdistance.

220-16-843, 5. Esdue DDB Langdistance.

220-17-562, 6. Esdue DDB Langdistance.

220-15-1065, 7. Esdue DDB Langdistance.

220-16-745, 8. Esdue DDB Langdistance.

122-14-354, 9. Esdue DDB Langdistance.

 

Resultater 2017

9 x Nr. 1 i Klub (Danmarks største klub)

1. Langflyvermesterskabet klub.

2. Ddb Langflyvermesterskab, sektion 31.

2. Den Gyldne vinge Ddb (122-13-290 Sektionsvinder München)

2. 1 års mesterskab klub.

3. Ddb Langflyvermesterskab sport, sektion 31.

4. Ddb Regionsmesterskan langdistance.

10. Ddb 1 årsmesterskab, sektion 31.

18. Danmarks mesterskabet åbent.

 

2 x Sektionsvinder

122-13-290 München

122-14-403 Giesen

 

3 x Esduer hunner:

7. Esdue langdistance Ddb 122-14-403

8. Esdue langdistance Ddb 220-15-1191

9. Esdue langdistance Ddb 220-15-1065

Resultater 2016

10 x Nr. 1 i Klub (Danmarks største klub)

1.Mellemdistance mesterskabet klub.

2. Langflyvermesterskabet sport klub.

2. 1 års mesterskabet klub.

3. Langflyvermesterskabet Ddb, sektion 31.

3. 1 års mesterskabet Ddb, sektion 31.

3. Championatet klub.

5. Regionsmesterskabet mellemdistance Ddb, åbent.

6. Regionsmesterskabet Ddb, åbent.

6. Langflyvermesterskabet Ddb, sport.

7. Fyns Mesterskabet. sektion 31.

8. Fyns Mesterskabet kortdistance sport, sektion 31.

8. Ungemesterskabet det store, sektion 31.

8. National cup < 3000 km.

9. Store Chamionat, sektion 31.

9. Fyns mesterskabet unger.

10. Super Cup, Nationalt.

10. Regionsmesterskabet langdistance Ddb, åbent.

22. Danmarksmesterskabet, åbent.

3 x Sektionsvinder.

Esduer ddb langdistance.

Hanner:

8. Esdue 122-11-3426

9. Esdue 122-14-0335

10. Esdue 122-14-312

Hunner:

4. Esdue 122-14-317

Esduer sektion 31:

Esdue: 122-14-403

1 års esduer sektion 31

4. Esdue: 049-15-408

5. Esdue: 220-15-1058

8. Esdue: 220-15-1065

Resultater 2015

1. Ungemesterskabet, sektion 31

1. Superungemesterskabet, sektion 31

1. Ungemesterskaber klub 220 “Odense”

1. Langflyvermesterskabet, klub 220 “Odense”

2. Kortdistance, sektion 31.

2. Championatet i klub 220″Odense”

2. Mellemdistance mesterskabet klub 220 “Odense”

3. Langflyver mesterskabet, DDB.

3. Langflyver mesterskabet sport, DDB.

5. Kortdistance sport, sektion 31.

6. National cup < 3000 km

6. Mellemdistance sport, DDB

8. Herbots gylden vinge.

11. Regionsmesterskabet lang, DDB.

11. 1 Årsmesterskabet, DDB.

46. DM sport.

2 Sektionsvinder

ES-duer 2015

Es-due unger sektion 31

1.  220-15-1072

6.  220-15-1058

10. 220-15-1060

Årets Fund, sektion 31

1. 220-15-1072

6. 220-15-1058

Es-duer 1 års, sektion 31

3. 122-14-425

4. 122-14-317

9. 122-14-438

10. 122-14-338

Es-duer DDB All-round

3. 122-11-3426 A

Es-duer DDB, Langdistance

2. 122-11-3426 A

8. 122-13-233 U

Resultater: 2014

Team Eriksson

Nr. 1 Championatet i 220 “Odense”

Nr. 2 DDB mellemdistance åbent.

Nr. 2 Sportsmesterskab Unger, sektion 31

Nr. 3 DDB 1 årsmesterskab.

Nr. 7 Kortdistance sektion 31

Nr. 8 Ungemesterskabet sektion 31

Nr. 23 Regionsmesterskaber region syd, åbent.

Es Due nr. 2 DDB lang 122-11-3445

Es Due nr. 6 DDB lang 122-12-4327

Es Due nr. 9 DDB lang 122-11-3332

Es Due nr. 8 Sektion 31 122-10-1109

Nr.1 mellemdistance klub.

1 x Regionsvinder

4 x sektionsvinder