Resultater 2022:
DdB :
3. DM Åben Marathon
2. National cup under 2750 km
2. Etårs mesterskab sek 31
2. Sprintmesterskab sektion 31
4. Langflyvermesterskab >Sport sek 31
3. Langflyvermesterskab åben sek 31.
2. Langflyvervandre præmie ( Erling Vestergård)
1. Sektioon 61´s Vandrepokal
1 Nationalvinder
2 Regionsvindee
8 Sektionvindere
5. Esdue Lang Hanner sek 31
9. Esdue Lang Hanner sek 31
1. Esdue Lang Hunner sek 31
4. Esdue Lang Lang Hunner
6. Esdue Marathon
1. Esdue Hunner Lang Regionsopgørelse
Sektion 31:
1. Sprint Mesterskab Sport
1. Sprint mesterskab Åbent
1. Ungemesterskab Sport
1. Ungemesterskab Åbent
5 Esdue A
7 Esdue A
9 Esdue A
2 Esdue U
4 Esdue U
8 Esdue U
9 Esdue U
Forening 220 :
1. Chamopionat unger
1. Langflyvermesterskab
2. Sprintermessterskab sport
1. Championat gamle duer sammenlagt
One loft race :
1. Esdue Ostseerennen Neustadt Tyskland
Resultater 2021:
DdB :
2. Super Cup
2. DM lang flyvning
3. DM Marathon
1. Langflyvermesterskab Åbent sektion 31.
1. Langflyvermesterskab Sport sektion 31
1. Etårs Mesterskab DdB sekton 31
1. Ungemesterskab DdB Åben
1. Langflyvervandrepræmie (!Erling Vestergaard )
5. National Cup under 2750 km
1: Matador & Bachs Vandrepræmie
1. Sponsorflyvningen Uge 28 Hof ( Melgaard Pet`s Vandrepokal
Nationalvinder Hof Ddb's ærespræmie
2 stk. Regionsvindere
5 stk. sektionsvindere
Esduer nationalt :
220-19-1405 "Robin" 1. Nationalt Esdue Lang
242-18-3110 "Golden Lady " 1 Esdue Nationalt Lang
242-16-1699 15. Esdue Nationalt Marathon
Esduer Region
220-19-1405 1 Esdue Lang A
242-18-3110 2. Esdue Lang U
220-20-1138 8. Esdue U
220-17-514 8. Esdue A
Esdue Sektion:
220-19-1405 1. Eslue sek 31 Lang A
242-18-3110 1. Esdue sek 31 Lang U
220-20-1138 3. Esdue sek 31 Lang U
220-18-0033 4. Esdue sek 31 Lang U
220-17-514 4. Esdue sek 31 Lang A
220-19-1479 5. Esdue sek 31 Lang A
220-17-562 5. Esdue sek 31 Lang U
220-16-844 6. Esdue sek 31 Lang U
220-19-936 7. Esdue sek 31 Lang U
220-19-1471 9. Esdue sek 31 Lang A
242-17-2376 10. Esdue sek 31 Lang A
Sekton 31:
1. Sektion 31`s Supermesterskab Unger
6. Fyens Mesterskabet unger
Esduer Sektion 31 :
Gamle : 3. Esdue 220-19-1248
Årets Etårs : 3. 220-20-1150
4. 220-20-1183
10. 220-20-1248
Årets Esunge 1. 220-21-1839
Årets fund 1. 220-21-1839
2. 220-21-1848
3. 220-21-1884
220 Odense :
15 stk Foreningsvindere
Resultater 2020:
1. Championatet 220 Odense
1. Championatet unger 220 Odense
1. Etårs mesterskab 220 Odense
2. Langflyvermesterskabet 220 Odense ( 0,5 point efter vinder )
4. Sprint mesterskab 220 Odense
5. Mellem mesterskalb 220 Odense
3 sektionsvindere
4. Fyensmesterskabet sektion 31
3. Fyensmesterskabet unger sektion 31
3. Super mestersabet unger sektion 31
4. Fyensmesterskabet kort sektion 31
4. DdB langflyvermesterskabet Åben
Resultater 2019
1. DDB Langflyvermesterskab, sektion 31.
2. DDB Langflyvermesterskab sport, sektion 31.
2. Mellemdistancemesterskabet club.
5. DDB mellemdistancemesterskab.
6. Fyens mesterskabet kortdistance.
7. Fyens mesterskabet sport kortdistance.
13. DM Langdistance.
3 x Sektionsvinder.
122-17-562, Osnabrück.
220-15-1134, Soltau.
220-16-747, Dresden.
9 x NR. 1 Club
Esduer DDB Langdistance.
HANNER:
1. Esdue, 220-15-1058.
4. Esdue, 220-17-511.
6. Esdue, 220-17-514.
HUNNER:
1. Esdue, 220-16-747.
3. Esdue, 122-14-354.
6. Esdue, 220-16-843.
4. Olympiade due. Klasse C, 122-14-354.
Resultater 2018
1. Kong Chr X’s vandrepræmie.
1. Langflyvermesterskab klub.
2. DDB Langflyvermesterskab, sektion 31.
2. DDB Langflyvermesterskab sport, sektion 31.
2. Kortdistancemesterskab klub.
4. Regionsmesterskabet DDB langdistance.
6. DDB 1 års mesterskab, sektion 31.
8. Fyns mesterskabet kort, sektion 31.
31. Super Cup
41. DM
1 x Regionsvinder Antwerpen
1 x Sektionsvinder
7 x Nr. 1 Club
Esduer DDB langdistance:
Hanner:
220-15-1058, 6. Esdue DDB Langdistance.
Hunner:
122-13-290, 3. Esdue DDB Langdistance.
220-16-843, 5. Esdue DDB Langdistance.
220-17-562, 6. Esdue DDB Langdistance.
220-15-1065, 7. Esdue DDB Langdistance.
220-16-745, 8. Esdue DDB Langdistance.
122-14-354, 9. Esdue DDB Langdistance.
Resultater 2017
9 x Nr. 1 i Klub (Danmarks største klub)
1. Langflyvermesterskabet klub.
2. Ddb Langflyvermesterskab, sektion 31.
2. Den Gyldne vinge Ddb (122-13-290 Sektionsvinder München)
2. 1 års mesterskab klub.
3. Ddb Langflyvermesterskab sport, sektion 31.
4. Ddb Regionsmesterskan langdistance.
10. Ddb 1 årsmesterskab, sektion 31.
18. Danmarks mesterskabet åbent.
2 x Sektionsvinder
122-13-290 München
122-14-403 Giesen
3 x Esduer hunner:
7. Esdue langdistance Ddb 122-14-403
8. Esdue langdistance Ddb 220-15-1191
9. Esdue langdistance Ddb 220-15-1065
Resultater 2016
10 x Nr. 1 i Klub (Danmarks største klub)
1.Mellemdistance mesterskabet klub.
2. Langflyvermesterskabet sport klub.
2. 1 års mesterskabet klub.
3. Langflyvermesterskabet Ddb, sektion 31.
3. 1 års mesterskabet Ddb, sektion 31.
3. Championatet klub.
5. Regionsmesterskabet mellemdistance Ddb, åbent.
6. Regionsmesterskabet Ddb, åbent.
6. Langflyvermesterskabet Ddb, sport.
7. Fyns Mesterskabet. sektion 31.
8. Fyns Mesterskabet kortdistance sport, sektion 31.
8. Ungemesterskabet det store, sektion 31.
8. National cup < 3000 km.
9. Store Chamionat, sektion 31.
9. Fyns mesterskabet unger.
10. Super Cup, Nationalt.
10. Regionsmesterskabet langdistance Ddb, åbent.
22. Danmarksmesterskabet, åbent.
3 x Sektionsvinder.
Esduer ddb langdistance.
Hanner:
8. Esdue 122-11-3426
9. Esdue 122-14-0335
10. Esdue 122-14-312
Hunner:
4. Esdue 122-14-317
Esduer sektion 31:
Esdue: 122-14-403
1 års esduer sektion 31
4. Esdue: 049-15-408
5. Esdue: 220-15-1058
8. Esdue: 220-15-1065
Resultater 2015
1. Ungemesterskabet, sektion 31
1. Superungemesterskabet, sektion 31
1. Ungemesterskaber klub 220 “Odense”
1. Langflyvermesterskabet, klub 220 “Odense”
2. Kortdistance, sektion 31.
2. Championatet i klub 220″Odense”
2. Mellemdistance mesterskabet klub 220 “Odense”
3. Langflyver mesterskabet, DDB.
3. Langflyver mesterskabet sport, DDB.
5. Kortdistance sport, sektion 31.
6. National cup < 3000 km
6. Mellemdistance sport, DDB
8. Herbots gylden vinge.
11. Regionsmesterskabet lang, DDB.
11. 1 Årsmesterskabet, DDB.
46. DM sport.
2 Sektionsvinder
ES-duer 2015
Es-due unger sektion 31
1. 220-15-1072
6. 220-15-1058
10. 220-15-1060
Årets Fund, sektion 31
1. 220-15-1072
6. 220-15-1058
Es-duer 1 års, sektion 31
3. 122-14-425
4. 122-14-317
9. 122-14-438
10. 122-14-338
Es-duer DDB All-round
3. 122-11-3426 A
Es-duer DDB, Langdistance
2. 122-11-3426 A
8. 122-13-233 U
Resultater: 2014
Team Eriksson
Nr. 1 Championatet i 220 “Odense”
Nr. 2 DDB mellemdistance åbent.
Nr. 2 Sportsmesterskab Unger, sektion 31
Nr. 3 DDB 1 årsmesterskab.
Nr. 7 Kortdistance sektion 31
Nr. 8 Ungemesterskabet sektion 31
Nr. 23 Regionsmesterskaber region syd, åbent.
Es Due nr. 2 DDB lang 122-11-3445
Es Due nr. 6 DDB lang 122-12-4327
Es Due nr. 9 DDB lang 122-11-3332
Es Due nr. 8 Sektion 31 122-10-1109
Nr.1 mellemdistance klub.
1 x Regionsvinder
4 x sektionsvinder
Del siden
Syvhøjevej 96 5260 Odense S Denmark